Jak lepiej segregować odpady ?

Jak segregować odpady? Pytanie może wydawać się naiwne bo jeśli wierzyć danym sondażu zleconego przez Rzeczpospolitą to ponad 90% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Gdyby jednak porównać wyniki badania z popularnymi hasłami wyszukiwania po jakich trafiacie na bloga to wnioski mogą być zupełnie inne.

Jak segregować odpady? Pytanie może wydawać się naiwne bo jeśli wierzyć danym sondażu zleconego przez Rzeczpospolitą to ponad 90% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Gdyby jednak porównać wyniki badania z popularnymi hasłami wyszukiwania po jakich trafiacie na bloga to wnioski mogą być zupełnie inne. Wątpliwości i poszukiwanie wiedzy co zrobić z odpadami. Jak segregować odpady to najpopularniej wyszukiwana strona w goglach. A może to za mało, może powinniśmy napisać coś więcej?

Segregowanie odpadów coraz częściej jest wymogiem lub sytuacją nie do uniknięcia. Z jednej strony przepisy prawne z roku na rok są coraz bardziej rygorystyczne a z drugiej strony w wielu miejscach pracy segregacja staje się bardziej popularna i częściej stosowana.

Najważniejszym jednak faktem jest to, że świadomość wytwórców odpadów zmieniała się radyklanie. Owszem mit jednej śmieciarki nadal istnieje ale nie sieje aż tyle spustoszenia i konsternacji co jeszcze 5 -10 -15 lat temu. Przekonaliśmy się jednak to tego, że śmieci segregowane stają się surowcami.

Jak segregować odpady – co gdzie i jak

Zanim przejdziemy do tego jak mieszańcy domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych czy lokali użytkowych powinni segregować odpady i co się będzie z tym wiązać skupmy się jednak na sednie sprawy. Na tym co zapewne kryje się pod najczęściej wyszukiwaną frazą po której odnajdujecie drogę na naszego bloga – „Jak segregować odpady”. Pojemniki, odpady problematyczne, kolory  – taka sytuacja.  Co prawda przygotowaliśmy jakiś czas temu e-book ale pewnie pytań jest więcej niż odpowiedzi w nim zawartych.

Odpadyblog - ulotka segregacja smieci

Odnośnie kwestii składania deklaracji lub wysokości stawek pozwólcie, że skieruję Was na strony M.St. Warszawy. Tam znajdziecie aktualne informacje oraz formularze . Tak więc Wielkość stawek  i to co należy zrobić by segregować odpady krok po krok w :

Domach jednorodzinnych

Budynkach wielolokalowych

Lokalach użytkowych

Odpady problematyczne – jak segregować te odpady?

A co z odpadami problematycznymi? Jak segregować to czego nie da się w  żaden sposób wyszukać w Internecie? W takich wypadkach powinniśmy rozważyć kilka możliwości. Informacje na temat systemu i odpadów można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu po numerem telefonu : 19115

PSZOK

Punkt selektywnej zbiórki odpadów – miejsce dla mieszkańców i odpadów z którymi nie wiemy co zrobić ale przede wszystkim dla:

  • Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
  • Zużytych leków
  • Tekstyliów oraz zużytych ubrań ( w tym butów i odzieży roboczej)
  • Odpadów wielkogabarytowych,
  • Odpadów niebezpiecznych
  • Przeterminowanych produktów chemicznych (farby, lakiery, impregnaty itp.)

Dla wszystkich nietypowych odpadów powstających w naszych domach przygotowaliśmy mapę punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Odpady problematyczne to również kwestia marnowania jedzenia. Domyślam się, że po każdych świętach i większych rodzinnych uroczystościach mamy ten sam problem – co zrobić z tym co nam zostało?  Możemy skorzystać z  systemów Jadłodzielni.

Czy znaleźliście odpowiedź na pytanie jak segregować odpady? Dajcie znać w komentarzu

Pozdrawiam

Tomasz Araszkiewicz

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: