Dlaczego ceny za odbiór odpadów rosną?

Przeszłość

Zawsze byliśmy przyzwyczajeni, że skoro już coś wyrzucamy-  za progiem naszego domu, „nie jest to już nasz problem” . Przez lata śmieci „jakoś” znikały w śmieciarkach i mieliśmy w głębokim poważaniu to co się z nimi dalej dzieje. A działo się drodzy Państwo to, że śmieci deponowane były na składowiskach i nielegalnych wysypiskach na potęgę. Nikogo to nie obchodziło, bo to przecież nie był nasz problem.

Stopniowo Polska zaczęła dorastać do poziomu Europy i okazało się, że z tymi odpadami to już nie będzie tak łatwo, że wpadną do dziury w ziemi i będzie po kłopocie. Pojawiły się wymagania, poziomy odzysku i recyklingu.  Wszyscy zaczęli się nam przyglądać, przy pomocy funduszy UE powstało sporo zakładów, które miały problem odpadów rozwiązać. Pojawiła się Ustawa o odpadach oraz liczne Rozporządzenia, w tym także to, które zakazuje składowania odpadów, których wartość opałowa przekracza 6 MJ/kg.

unsplash

Teraźniejszość

Powstały nowoczesne zakłady, spalarnie odpadów ale równolegle społeczeństwo polskie się wzbogaciło. Zaczęło kupować na potęgę i co za tym idzie wyrzucać też na potęgę. Istniejące instalacje nie są przygotowane na przetworzenie  takiej ilości odpadów.

Typowy zakład komunalny to sortownia odpadów, kompostownia i czasami linia do produkcji paliwa alternatywnego.  Na wejściu odpady posegregowane w sposób, którego nawet nie chce mi się komentować. Maszyny i ludzie są w stanie wysegregować około 30%-40% surowca, który zakład może sprzedać. Mam tutaj na myśli: PET biały, niebieski i zielony, twarde tworzywa po chemii gospodarczej, tetrapaki (kartony po sokach, mleku), szkło oraz papier i tekturę.  Pozostałe odpady to bezużyteczny odpad, który ma zbyt wysoką wartość opałową i według prawa nie może zostać składowany. Odpad ten najczęściej jest przesiewany i z lżejszej frakcji produkowane jest paliwo alternatywne, które obecnie używane jest właściwie tylko przez cementownie. Oczywiście taki zakład ma duże szczęście jeżeli to na jego paliwo skusi się cementownia, bo  nadprodukcja jest olbrzymia.  Pozostała frakcja trafia na składowisko lub jeżeli ma więcej szczęścia- do spalarni, gdzie przynajmniej z ich spalenia powstaje energia cieplna i elektryczna z odpadów.

unsplash

Dlaczego zatem ceny odbioru odpadów rosną:

– rosną ceny prądu i paliwa, a przecież zakład nie działa na powietrze i śmieciarki nie jeżdżą za jeden uśmiech

– rośnie płaca minimalna, a pracownikom należy płacić

– brak jest zbytu na paliwo alternatywne, którego pełne są magazyny właściwie w większości zakładów przetwarzających odpady

– zbyt mało jest instalacji do przetwarzania odpadów i zbyt mało spalarni

Przyszłość:

Jest kilka pomysłów na naprawienie sytuacji. Jednak nie stanie się to od razu. Niestety zakładu przetwarzającego nie buduje się w miesiąc. Do tego pojawiają się kwestie związane chociażby ze sprzeciwem społecznym. Nikt nie chce mieszkać w sąsiedztwie spalani czy sortowni. Problemów sektora gospodarki odpadami jest więcej, ciągłe zmiany prawa, brak właściwego finansowania również nie pomagają.

Oczywiście sami też mamy wpływ, na obecną sytuację, po prostu powinniśmy mniej odpadów produkować. Zastanowić  się, czy nie lepiej iść z własną torbą na zakupy i czy kolejna para butów naprawdę jest nam potrzebna, a może wystarczy wymienić tylko fleki w obcasach?

7 Shares:
 1. Witam
  Jest jeszcze jeden sposób którego Pani nie wymieniła. Odpowiednio spreparować próbki do badań wartości opałowej. NIK nie wymaga badania wartości opałowej balastu ze składowiska.
  A na marginesie gdzie Pani ostatnio widziała warsztat szewski, który wymieni te fleki na obcasach?
  Pozdrawiam Marian Głowicki

 2. Tak do końca to chyba nikt nie wie skąd tak drastyczne podwyżki? Fakt jest taki, że największym beneficjentem skoku cen będą cementownie i… nasze Państwo, które zarobi krocie z tytułu chociażby podatku VAT, opłaty marszałkowskiej itp. Im odpady będą droższe tym większe wpływy do budżetu. Rząd pozbył się mafi śmieciowej i za razem konkurencji. A jak to mawiał klasyk w imię czego? W imię zasad. Pozdrawiam

 3. Bardzo dziwnym zbiegiem okoliczności, drastyczny wzrost cen za odbiór odpadów
  w 2020 roku ma miejsce gdy:
  1. wprowadzono monitoring przemieszczania odpadów; powstanie Bazy Danych Odpadowych (BDO).
  Możliwość bezpośredniej, 24 godzinnej kontroli firm odpadowych, przez właściwe służby policyjne
  i skarbowe.
  2. wprowadzono 24 godzinny monitoring wizyjny miejsc magazynowania odpadów.
  Możliwość 24 godzinnej kontroli firm odpadowych ze strony właściwych służb policyjnych i skarbowych.
  3. wprowadzono nowe, bardzo rygorystyczne przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej
  Bardzo kosztowny, ale jednocześnie podstawowy element, przy ubieganiu się o decyzje środowiskowe
  4. wprowadzono gigantyczne kaucje na wypadek pożaru składowanych odpadów.
  5. wprowadzono rygorystyczne przepisy umożliwiające cofnięcie zezwoleń na
  działalność odpadową, gdy właściciele, członkowie zarządu, popełnią wykroczenia
  wobec środowiska.
  6. wprowadzono odpowiedzialność karną – 5 lat pozbawienia wolności,
  za przestępstwa wobec środowiska.
  Wnioski pozostawiam bez komentarza.

 4. Integracja JPK z BDO przesunięta na następny rok, a później
  na następny rok, na następny i tak ile się da, kiedy się zresztą da.
  To jest właśnie cała prawda o odpadach, to jest odpowiedź
  na wszystkie pytania z odpadami związane, dla inteligentnych oczywiście.

 5. 26 stycznia, na stronie odpady.net.pl przeczytałem, o 20 powodach wzrostu cen wywozu śmieci. Do tych bardzo przenikliwych 20 powodów dlaczego jest tak drogo, ja bym jeszcze jeszcze dodał kilka równie istotnych, a są to: topnienie lodowców, wzrost średniej opadów w maju, pożary buszu i widoczne ślady bytności Marsjan na Ziemi. Jest tak drogo, ponieważ pieniądze przekazywane przez producentów i importerów produktów w opakowaniach, w ramach ich ustawowego obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu tychże opakowań, nie trafiają do zbierających i recyklerów opakowań. Trafiają w formie dywidend do kieszeni akcjonariuszy przeszło 30 organizacji odzysku, spółek akcyjnych, które – mówiąc kolokwialnie, są pośrednikiem między wprowadzającym produkty w opakowaniach a recyklerami. To trwa już blisko 20 lat, bo od 2002 roku – przypominam zainteresowanym. To setki milionów, jak nie miliardy złotych. Jeżeli coś ginie w przyrodzie, to ktoś musi to coś uzupełnić. Zgadnijcie Państwo kto? Aha, i jeszcze jedno. Największym powodem wzrostu cen jest istnienie BDO, do likwidacji więc. To nie jest śmieszne, to nie śmiech, to rechot historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: