Odpady a koronawirus

źródło grafiki : Fusion Medical Animation /Unsplash

Niedziela. W ostatnim czasie jesteśmy informowani niemal z prędkością światła o zmianach statystyk i aktualnych danych dotyczących zachorowań na koronawirusa COVID-19. W piątek uchwalono stan zagrożenia epidemicznego oraz zaapelowano do o pozostanie w domach. W toczącej się dyskusji publicznej wiele mówi się o środkach bezpieczeństwa ale czy ktoś pamięta o gospodarce odpadami? Odpady a kronawirus, jakie tematy możemy znaleźć w mediach?

COVID-19 – statystyki

Jeżeli jesteście przesyceni emocjonalnym przekazem medialnym oraz przetaczająca się w przestrzeni publicznej dyskusją na temat epidemii a jednocześnie chcielibyście być na bieżąco to poniżej aktualne statystki z całego świata.

Poniżej szczegółowy algorytm postępowania w przypadku podejrzenia przez nas zarażenia koronowirusem

Koronawirus - najważniejsze zasady postępowania krok po kroku [INFOGRAFIKA]źródło: medonet

Fake news w epoce koronawirusa

W epoce w której pierwsze strony serwisów informacyjnych zajmuje koronawirus, rodzą się fake-newsy. Nieprawdziwe historie obrosły już do miana legendy.

Zapewne słyszeliście o kimś kto zna kogoś w z kręgów MON. O tym, że nasze miasta mają zostać zamknięte. O tym, że zostaną wprowadzeniu wojska a tym samym coś na kształt stanu wojennego.

Koronawirus. FakeNews podany jako przykład przez policję

źródło: wyborcza.pl

Koronawirus. FakeNews podany jako przykład przez policję

źródło : wyborcza.pl

Chyba nie trzeba przekonywać, że to informacje niesprawdzone powodujące zamieszanie i oblężenie w sklepach. Poniżej kilka artykułów dementujących fake-newsy :

Szef MON: Doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice i zamykaniu miast to fake newsy

Koronawirus. Policja apeluje, by uważać na fake newsy. Podaje przykłady z wojskiem i znajomą z ministerstwa

Nie dajmy się zwariować  i nie kupujmy produktów, które w momencie gdy sytuacja się uspokoi trafią na śmietnik

Gospodarka odpadami w  trudnych czasach

 

Organizacje związane z gospodarką odpadami wystosowały pismo do Prezydenta Premiera oraz Ministra Klimatu  związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego.

…Wnosimy o podjęcie natychmiastowych działań legislacyjnych
mogących zapobiec trudnym do odwrócenia skutkom.

1. Gospodarka odpadami jako kluczowy element gospodarki komunalnej realizowanej
zarówno przez podmioty samorządowe, jak i prywatne, wymaga ciągłego i
kompleksowego świadczenia usług na wysokim i stabilnym poziomie jakościowym.

2. Praca pracowników bezpośrednio zaangażowanych w zbieranie, transport oraz
procesy przetwarzania odpadów przy potencjalnej obecności koronawirusa naraża ich
na zakażenie pomimo używania środków ochrony osobistej.

3. Zmiana zachowań mieszkańców może powodować zmianę w zakresie morfologii
odpadów i konieczność dostosowania sposobu odbierania i zagospodarowania
odpadów do zmienionych realiów.

źródło: Branża gospodarki odpadami do Ministra Klimatu

Warto zwrócić szczególną uwagę na ostatni punkt. Zmiana naszych zachowań może doprowadzić do zmian morfologii odbieranych odpadów. Dlaczego? Zaczynając od prozaicznych kwestii takich jak zmniejszenie przemieszczania się mieszkańców w związku z decyzją o pozostaniu w domu oraz ogłoszoną kwarantanną. W wyniku tego niektóre odpady takie jak baterie,świetlówki czy odpady medyczne mogą pojawiać się w strumieniu odpadów komunalnych. Ekstremalnymi scenariuszami mogą być odpady żywności nagromadzonej na fali społecznej paniki.

Podejmując decyzję o zapasach żywności na wypadek naprawdę ciężkich czasów, pamiętajcie że kumulując produkty zbożowe, mąkę czy chociażby kasze narażamy się na pojawienie się wołków zbożowych a obecność ich to już krótka droga do wywalenia zakażonych produktów.

Wracając jeszcze do pisma organizacji zrzeszających to warto zwrócić uwagę również na proponowane procedury i działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa sektora odpadowego a tym samym zachować płynność w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów :

  • weryfikację stanu zdrowia pracowników, np. poprzez mierzenie temperatury i przeprowadzanie ankiet;
  • wdrożenie procedury postępowania z odpadami komunalnymi pochodzącymi z kwarantanny czy innego miejsca, gdzie doszło do potwierdzonego zakażenia koronawirusem;
  • odstąpienie od kar w zamówieniach publicznych na odbiór odpadów za zgodą gminy;
  • wyłączenie z kwarantanny zakładów przetwarzania odpadów i baz ich transportu;
  • możliwość tymczasowego magazynowania odpadów jeśli praca instalacji zostanie wstrzymana;
  • możliwość spalania w spalarniach i składowania bez wcześniejszego sortowania odpadów pochodzących z potencjalnie zagrożonych obszarów.

Bezpieczeństwo odbioru odpadów a co za tym idzie zdrowia pracowników firm gospodarujących odpadami to jedno ale pozostaje również kwestia ścieków oraz jakości wody.

 

Woda i wirus

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie również walczy z  nieprawdziwymi informacjami na temat wstrzymania dostaw wody.  Plotki głoszą, że Warszawa może mieć problemy z dostępnością wody w sieci wodociągowej. Jak dobrze, że to tylko plotki o czym świadczy stanowisko MPWiK w Warszawie

Szanowni Klienci, drodzy Mieszkańcy aglomeracji warszawskiej

W związku z krążącymi w Internecie i mediach nieprawdziwymi informacjami na temat przerw w dostawach wody w Warszawie, a także ze względu na sytuację epidemiologiczną, informujemy: MPWiK wstrzymuje wszystkie planowane prace modernizacyjne sieci wodociągowej, które mogłyby skutkować przerwami w dostawach wody.

Zadaniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., jako spółka użyteczności publicznej, jest zapewnienie nieprzerwanej dostawy wody mieszkańcom stolicy i okolic, a także odbiór i oczyszczanie ścieków. To zadanie nie jest w żadnej mierze zagrożone, woda jest i będzie dostarczana do mieszkańców stolicy w takiej ilości, jaka będzie potrzebna, a ścieki są i będą odbierane.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną i w trosce o mieszkańców, wstrzymujemy wszelkie prace modernizacyjne na sieci wodociągowej, które mogłyby skutkować przerwami w dostawach wody. Nasi pracownicy będą jedynie usuwać awarie, jeśli do takich dojdzie.

Do odwołania zamknęliśmy także punkty Działu Obsługi Klienta. Kontakt jest natomiast możliwy drogą elektroniczną, telefoniczną i listowną, o czym poinformowaliśmy we wcześniejszym komunikacie.

źródło : MWiK Warszawa

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podejmuje działania zapewniające dostawy wody do mieszkańców oraz jednocześnie dba o bezpieczeństwo swoich pracowników co akurat jest zrozumiałe. Czy wodę z kranu można pić bez wahania? Tutaj z pomocą przychodzi stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia oraz jej publikacja  „Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus”

Obowiązujące procedury dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia oraz bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę funkcjonują również aktualne kwestie dotyczące wirusa COVID-19.

Proces uzdatniania wody

WHO w swojej publikacji przypomina, że wirus COVID-19 należy do grupy koronawirusów a te towarzyszą nam już od dawna.

Dostępna wiedza zdaje się potwierdzać, że koronawirusy wykazują niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne takie jak  np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru, które są powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody.

Wirusy usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i/lub węglowych. Tego typu procesy stosują zakłady uzdatniania wody w Polsce, o czym informują w komunikatach przedstawionych na stronach internetowych.

źródło : komunalny.pl

Wyżej wspomniane procesy uzdatniania wody stosowane są w wielu spółkach wodociągowych na terenie Polski ( np. Kraków, Jaworzno). Procesy uzdatniania wody pozwalają na bezpieczne korzystanie z wody w naszych kranach. Gdybyśmy mieli jednak jakieś wątpliwości to dla naszego spokoju możemy zawsze taką wodę przegotować.

Co ta sytuacja znaczy dla zero-waste?

Dynamicznie mieniająca się sytuacja oznacza przede wszystkim to, że powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i spokój.

Sytuacje wyjątkowe i zero-waste czasami trudno pogodzić. Czasami zmuszeni jesteśmy używać przedmioty jednorazowego użytku dla własnego bezpieczeństwa.

Tak jak organizacje związane z gospodarką odpadami zauważyły w swoim liście do Ministra Klimatu specjalne środki podejmowane przez nas mogą rodzić wyjątkowe konsekwencje dla strumienia odpadów.

Pojawienie się produktów jednorazowych w strumieniu odpadów to z pewnością pierwszy symptom sytuacji wywołanej koronawrusem. Opakowania po środkach dezynfekcyjnych, opakowania po napojach i żywności a być może ( czego nie popieramy ) sama żywność, która w wyniku kierowania się emocjami, została zakupiona zbyt pochopnie.  Jakkolwiek kierowanie się priorytetem zdrowia i korzystanie z produktów jednorazowych jest ok to  nad generowaniem odpadów żywności zawsze powinniśmy się zastanowić. Przygotowując zapasy powinniśmy zaplanować je na maksymalnie dwa tygodnie, w przeciwnym razie narażamy się na psucie się naszych zapasów i marnowanie jedzenia.

Korzystając ze środków higienicznych powinniśmy zadbać by trafiły do odpowiednich frakcji odpadów. Sytuacja już i tak jest wyjątkowo napięta a w dodatku objawy grypy i koronowirusa mogą być podobne a powodować może zwiększenie napięcia w służbach gospodarki odpadami i oczyszczania ścieków.

Mówię tutaj sytuacjach w których chusteczki higieniczne wrzucone do kanalizacji mogą spowodować zachorowania pracowników oczyszczalni. Pamiętajmy o tym.

Zostańcie w domach, jeśli nie musicie nigdzie wychodzić i trzymajcie się ciepło. Dajcie znać w komentarzach jakie macie patenty na organizację czasu w domowej kwarantannie. Koncert balkonowy, seans planszówek, nadrobienie seriali? Piszcie w komentarzach.

:ozdrawiam
Tomasz Araszkiewicz

 

 

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobać: